Tıbbi adıyla osteoartrit, eklemlerde görülen bir rahatsızlıktır. Bu durum, eklemdeki kıkırdak dokunun zamanla aşınması ve yıpranması sonucu ortaya çıkar. Diz kireçlenmesi birçok nedenle ortaya çıkabilir. Bazı mesleklerin, özellikle sürekli kemiklerin üzerine yük binmesine neden olan veya tekrarlayan hareketleri gerektiren aktiviteler de riski artırdığı bilinmektedir. Herhangi bir rahatsızlık durumunda mutlaka hekiminiz ile görüşmeniz önemlidir.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Ağrı: Bu rahatsızlık en sık ağrı ile kendini gösterir. Aktivite, yürüme veya egzersiz sonrasında ağrı çoğu zaman artar. Dinlenme ile ağrı hafifleyebilir.

Sertlik: Dizde sertlik, genel olarak sabahları veya bir süre hareketsiz kaldıktan sonra hissedilir. Bu sertlik bir süre hareket ettikten sonra azalır.

Hareket Kabiliyetinde Azalma: Diz kireçlenmesi, eklemin hareket kabiliyetini kısıtlayabilir. Kemiği tamamen bükme veya germe gibi hareketler zorlaşabilir.

Diz Kireçlenmesi Neden Olur?Şişlik: Bu sorun ile beraber inflamasyon (iltihaplanma) oluşabilir ve bu da hasarlı bölgede şişliğe neden olabilir.

Hassasiyet: Yaralı alana hafifçe dokunduğunuzda bile ağrı hissedebilirsiniz.

Eklemlerde Deformasyon: İleri aşamalarda, bu hastalık hasarlı kısımdaki kemiğin normal şeklini değiştirebilir. Bölgede anormal bir şişlik veya “dışa doğru çıkıntı” gibi belirtiler olabilir.

Krepitasyon: Hareket ederken çıtırtı veya gevşeklik hissi de bu rahatsızlığın belirtileri arasındadır.

Hareketlerde Zorluk: Ağrı, sertlik ve hareket kabiliyetindeki azalma nedeniyle yürüme, merdiven çıkma veya oturup kalkma gibi günlük aktivitelerde zorluk yaşayabilirsiniz.

Herhangi bir belirti ya da semptom görülmesi durumunda bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmek önemlidir. Diz kireçlenmesi olan kişilerin belirtileri ve semptomları kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve bazı durumlarda cerrahi tedavi yöntemi gerektirebilir.

Diz Kireçlenmesi Nasıl Geçer?

Düzenli fiziksel aktivite, kasları güçlendirir, esnekliği artırır ve ağrıyı hafifletebilir. Yüzme ve bisiklete binme gibi düşük etkili egzersizler çoğu zaman önerilir. Ekstra kilolar, vücut eklemlerine daha fazla baskı uygular. Kilo kaybetmek, bu baskıyı azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir.

Fizik tedavi uzmanları tarafından kasları güçlendirecek ve diz hareketlerini iyileştirecek özel egzersizler önerirler. Uzman doktorunuz tarafından uygun görülen ağrı kesiciler, hafif ila orta derecede ağrıyı önlemektedir. Daha şiddetli ağrılar için, doktorlar genel olarak reçeteli ağrı kesiciler önerebilirler.

Bazı ilaç türleri ağrıyı hafifletmeye ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Ağrıyı hafifletmek ve inflamasyonu azaltmak için direkt olarak kemiğe enjekte edilebilir.

Diz Kireçlenmesi Ameliyatı

Artroskopik cerrahi adı verilen operasyon, bölgedeki hasarlı kıkırdak parçalarını temizlemek için kullanılabilir. Osteotomi, bacağın hizalaması değiştirilir böylece ekleme baskı dağılımı yeniden ayarlanır.

Eklem replasmanı, şiddetli yaralanma durumunda, hasar görmüş eklem yerine yapay bir parça yerleştirilebilir. Bu cerrahi tedavi yöntemi, hastaların büyük çoğunluğunda başarıyla uygulanmaktadır.

Herhangi bir tedavi seçeneğine karar vermeden önce, hastaların bir sağlık hizmetleri sağlayıcı ile konuşmaları ve diz kireçlenmesi için en iyi tedavi seçeneğini belirlemeleri önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.