Hareketsiz yaşam, sigara kullanımı, düzensiz hayat ve fazla kilo birçok hastalığın kapısını aralar.  Kalçalarımız vücudumuzdaki en büyük hareketli eklemdir. Kalça, vücudumuzu dengede tutan, omurgamızla ayaklarımızı birbirine bağlayan ve yük taşıyan bölgemizdir. Bizim için bu kadar önemli olan bölgemizin sağlıklı olması hayatımızın normal akışı için çok önemlidir.

Düzenli egzersizler ve sporla bu ağrılarımızın geçmesini sağlayabilir ve bu ağrılardan korunabiliriz. Spor yapmak ve kalça ağrılarını dindirmek için önereceğimiz birkaç egzersizle başlayabilirsiniz;

 

kalça egzersizi

  • Sert bir zemine uzanacak şekilde yatıyoruz. Küçük bir top yardımıyla kalçadaki ağrılı bölgeye topu koyuyoruz. Sonrasında bir ayağımızı yukarı kaldırıp aşağı indirerek bu hareketi birkaç kez tekrarlıyoruz.
  • Aynı şekilde top yardımıyla sert bir zemine üzerindeyiz. Yatar pozisyonda tek bacakla bağdaş kurar gibi uzanıyoruz. Diğer ayağımız kalçamıza doğru çekili şekilde olacak. Bağdaş halinde olan bacağımızı ileri geri şekilde hareket ettiriyoruz.
  • Yeni hareketimiz için sert bir zemine uzanıyoruz ve bir ip kullanıyoruz. İpi ayak tabanımıza geçiriyoruz. Sonrasında ipi geçirdiğimiz bacağımızı kendimize doğru çekip 2 saniye kadar bekletiyoruz ve tekrar uzatıyoruz.

Bu hareketleri 5-10 tekrarla her iki bacak için yapabilirsiniz. Hiçbir şekilde geçmeyen kas ağrısı şikayetleriniz varsa en kısa zamanda doktorunuzla görüşmeniz ve fizyoterapist yardımı almanız önerilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.