Kalça artroskopisi ülkemizde 10 yıldır etkin biçimde kullanılan bir yöntemdir. Görüntüleme sistemiyle yapılan bu cerrahi yöntem, teknolojinin ve doktorların deneyiminin gelişmesiyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Kalça artroskopisinin yaygın olarak olarak kullanıldığı iki alan kalça kireçlenmesi ve kalça sıkışma sendromudur. Kalçanın eklem hareket limiti zorlandığı zaman eklem bozulup yırtılabiliyor. Kalça artroskopisi, bu tarz sorunları kolayca tedavi edebildiğimiz yöntemdir.

kalça artroskopisi
Kalça sıkışma sendromu ilerleyen dönemlerde kalça kireçlenmesine dönüşebilir. Kalça sıkışması veya kireçlenmesi, hastaların günlük yaşamlarını etkileyecek düzeyde ağrılara neden olabilir. ilaç tedavisine yanıt vermeyen veya bu rahatsızlıkları ilerleyen hastalar için cerrahi uygulamalara başvurulur.
Kalça artroskopisi küçük kesilerle (1,5-2 cm) kamera ile eklem içinin görüntülenerek yapılan cerrahi yöntemdir. çalışma alanı kısıtlı olduğu için teknik beceri gerektiren bir ameliyattır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.