Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/u9310470/kalcaprotezi-tr.com/wp-config.php on line 5
Yaşlılarda Kemik Erimesi - Doç. Dr. Ata Can

Kemik dokusunun zamanla incelmesi ve zayıflamasıyla karakterize olan bir durumdur. Yaşlılarda kemik erimesi, kemiklerin kırılgan hale gelmesine ve kolayca kırılmalarına yol açabilir. Genellikle postmenopozal kadınlarda ve yaşlanan erkeklerde daha sık görülür. Kalsiyum ve mineral eksiklikleri gibi faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Osteoporoz olarak da bilinir. Hastalar genellikle osteoporotik kırıklarla sonuçlanan risk altındadır.

Yaşlılarda Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Yaşlılarda Kemik ErimesiOmurga kemiklerindeki kayıplar nedeniyle zamanla boy kısalmasına yol açabilir. Omurga kemiklerindeki zayıflama ve çökme sonucunda sırtta ağrılar olabilir. Kemiklerdeki zayıflama nedeniyle düşme sonucunda kolayca kırık ve çıkıklar meydana gelebilir. Özellikle kalça, bilek ve omurga kemiklerinde. Omurga kemiklerindeki kayıplar omurga eğriliğine ve postürde değişikliklere neden olabilir.

Yaşlılarda kemik erimesi nedeniyle kemiklerde ağrılar hissedilebilir. Özellikle bel, sırt ve boyun bölgelerinde. Kırılgan tırnaklar ve zayıf saçlar gibi ekstra belirtilere de yol açabilir. Kırıkların iyileşme süreci uzayabilir veya iyileşme zor olabilir. Bu belirtiler genellikle kemik erimesi durumunda görülen yaygın işaretlerdir. Risk faktörlerine sahip yaşlılar, gerekli tetkiklerle kemik sağlıklarını korumaya özen göstermelidirler.

Yaşlılarda Kemik Erimesi Neden Olur?

Yaş ilerledikçe kemik dokusu kaybı artar ve kemikler zayıflar. Menopoz sonrası kadınlarda östrojen hormonu düzeylerinde azalma, hızlandırabilir. Kalsiyum ve D vitamini eksikliği, kemik sağlığını olumsuz etkileyebilir. Ailede kemik erimesi öyküsü olan kişilerde risk daha yüksektir. Düzenli egzersiz yapmamak kemikleri zayıflatabilir.

Sigara içmek ve aşırı alkol tüketimi yaşlılarda kemik erimesi riskini artırabilir. Kronik hastalıklar, riski artırabilir. Bazı ilaçlar (örneğin, uzun süreli kortikosteroidler) riski artırabilir. Bu faktörlerin bir veya birkaçının bir araya gelmesi, riski artırabilir. Özellikle yaşlılarda kemik sağlığının korunması için düzenli sağlık kontrolü önemlidir. Ayrıca, dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve gerekli durumlarda ilaç tedavisi önemlidir.

Yaşlılarda Kemik Erimesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yaşlılarda Kemik ErimesiYaşlılarda kemik erimesi tedavisinde, kemik sağlığı için kalsiyum ve D vitamini önemlidir. Yaşlılarda genellikle bu vitaminlerin eksikliği görülebilir. Bu nedenle doktorlar genellikle takviye önerirler. Bifosfonatlar, kemik kaybını azaltmak ve kırık riskini düşürmek için sıkça reçete edilen ilaçlardır. Alendronat, Risedronat gibi ilaçlar bu kategoride yer alır.

Selektif östrojen receptor modülatörleri, östrojen benzeri etkiler göstererek kemik yoğunluğunu artırır. Raloksifen, özellikle menopoz sonrası kadınlarda kullanılır. Kalsitonin, kemik metabolizmasını düzenler ve kırık riskini azaltabilir. Ancak kullanımı genellikle diğer tedavi seçeneklerine alternatif olarak veya ek olarak düşünülür. Denosumab, RANKL adı verilen bir proteini bloke ederek kemik kaybını azaltır ve kırık riskini düşürür.

İlaç, genellikle diğer tedavilere yanıt vermeyen hastalarda veya uygun olmayan hastalarda düşünülür. Teriparatid, kemik oluşumunu artıran bir hormon olan parathormonun yapay bir formudur. Ciddi osteoporoz durumlarında veya diğer tedavilere yanıt vermeyen hastalarda kullanılır. Tedavi yöntemleri kişiye özeldir ve bir doktor tarafından değerlendirilip reçete edilmelidir. Yaşlılarda kemik erimesi tedavisinde hangi yöntemin uygun olduğunu belirlemek için kemik yoğunluğu ölçümü testleri yapılır. Bu nedenle, tedaviye başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmak önemlidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.